Szeretettel köszöntöm az oldalamon!

Drahos Zsuzsanna

mentálhigiénés segítő, Somatic Experiencing Practitioner (SEP), "Hold Me Tight" csoportvezető

Mentálhigiénés és szervezetfejlesztő képesítésemet a Semmelweis Egyetemen szereztem 2014-ben, és szakmai ismereteimet azóta is folyamatosan bővítem. A rendszerszemléletben, valamint a kapcsolat-, változás- és erőforrás fókuszú megközelítésben a pár- és családterápiás képzéseim keretében mélyültem el, amely értékes szempontokkal gazdagította kliensközpontú segítői hozzáállásomat. 

Személyes tapasztalatom, hogy legfontosabb kapcsolataim minősége kulcsszerepet játszik az érzelmi biztonságom megteremtésében és megőrzésében. Magabiztosabban és bátrabban nézek szembe a kihívásokkal, ha van egy biztos bázisom, amit a számomra fontos emberekkel való kapcsolataim nyújtanak. Az Ölelj át! ('Hold Me Tight') kapcsolatgazdagító program segített megértenem, hogy miért van mindannyiunknak szüksége másokra, és új szempontokat is kaptam a kulcsfontosságú kapcsolataim megerősítéséhez. Képzett csoportvezetőként 2021 óta tartok Ölelj át! tréningeket. 

A közelmúltban került szakmai érdeklődésem középpontjába a Somatic Experiencing® (testi megtapasztalás) módszer. Az idegrendszerünk testérzeteken keresztül adott visszajelzéseinek tudatosítása és integrálása a segítő beszélgetésekbe új tapasztalatokkal gazdagít minket, és hatékony eszközöket kínál az érzelmi egyensúlyunk és stabilitásunk visszanyeréséhez. A Somatic Experiencing® módszerben egy olyan, számomra eddig hiányzó láncszemre találtam rá, amely új lendületet adott a segítő hivatás melletti elköteleződésemnek.

"Én én vagyok, és így vagyok jó." (Virginia Satir)

Gyermekkorom óta élek együtt az autoimmun eredetű foltos hajhullás legritkább típusával, a teljes hajvesztést eredményező alopecia universalissal. Fedetlen fővel általában csak a családtagjaim és legközelebbi barátaim társaságában mutatkozom, minden más helyzetben parókát, kendőt vagy sapkát hordok, attól függően, hogy melyik megjelenési forma bizonyul számomra a legkényelmesebbnek. 

Fontos része az életemnek a foltos hajhullással érintett személyeket 2010 óta támogató Magyar Alopecia Areata Közösség gondozása, amelynek alapítója vagyok. A közösségen belül szívügyem a kaTARzis vándorkiállítás, amelynek 2013-ban lettem az életre hívója és főszervezője. Minderről, személyes élményeimről, és a foltos hajhullással kapcsolatos tudnivalókról a Csupa(sz)épség blogon írok bővebben (ITT).

Mindemellett közgazdász alapvégzettségemhez kapcsolódóan közel húsz éve veszek részt nemzetközi együttműködési programok megvalósításában, csoportvezetőként jelenleg egy hatfős csapat munkáját koordinálom.

A szabadidőmet szívesen töltöm a természetben mozgással, utazással, valamint családi és baráti körben. Szeretem a madarak csicsergését hallgatni, télen pedig a kandallóban ropogó fahasábok előtt ülve olvasni.

Segítő hivatásom szakmai alapjai

Sajátélmény tapasztalataim

Az önismeret fejlesztése a segítővé válás és a segítő hivatás gyakorlásának elengedhetetlen eleme. Az egyéni és csoportos formában megszerzett sajátélmény-tapasztalataim sokat segítenek abban, hogy a hozzám fordulók kiegyensúlyozott, megbízható és hiteles segítője lehessek.

Eddig 120 óra egyéni, valamint 120 óra pszichodráma, 80 óra szomatodráma és 150 óra sajátélményre épülő, rendszerszemléletű családterápiás önismereti csoportfolyamatban vettem részt. Ezen felül 30 óra Alexander technika sajátélmény tapasztalatot is szereztem. 

Hajam elvesztésének feldolgozása, valamint az ennek következtében megváltozott külsőm elfogadása komoly próbatétel volt a számomra. E veszteség feldolgozása, és önmagam elfogadása felé tett lépések végül sorsfordító hatásúnak bizonyultak, mivel ez a folyamat indított el a segítő hivatás felé vezető úton.

A mentális jóllétem megőrzése érdekében továbbra is figyelem testem és lelkem jelzéseit, és kíváncsian próbálok ki új megközelítésmódokat, amelyek közelebb visznek önmagam még teljesebb megismeréséhez. Jelenleg a tudatos (ön)együttérzést gyakorlom, és a Somatic Experiencing®, azaz a testi megtapasztalás elnevezésű módszer segítségével szerzek sajátélmény tapasztalatot.

Tanulmányaim, továbbképzéseim

Végzettségeim

  • Semmelweis Egyetem - Mentálhigiéné és szervezetfejlesztés szakirányú továbbképzés (2012-2014) - mentálhigiénés és szervezetfejlesztő szakember
  • Miskolci Egyetem - Gazdálkodási szak/Európai Unió szakirány (2001-2003) - okleveles közgazdász (Msc)
  • Veszprémi Egyetem - Idegenforgalmi és szálloda szak (1997-2001) - közgazdász (BSc)

Pár- és családterápiás képzéseim

  • Az "Ölelj át! - kapcsolatépítő beszélgetések" elnevezésű oktatóprogram szervezése és vezetése - Érzelem Fókuszú Család- és Párterápiás Alapítvány - kiképző: Dr. Török Szabolcs (2018)
  • Érzelmekre Fókuszáló Párterápiás alapképzés - kiképző: Dr. Scott Wooley (2018)
  • Rendszerszemléletű családterápiás elméleti és módszerdemonstrációs alapképzés - Magyar Családterápiás Egyesület, 200 óra - kiképző: Kozma-Vízkeleti Dániel, család-pszichoterapeuta (2015-2016)

Somatic Experiencing® alapképzéseim

  • Somatic Experiencing Practicioner (SEP) hároméves szakmai képzés - kiképzők: Cornelia Rossi, Ariel Giarretto, Abi Blakeslee (2021. október - 2024. március 11.)
  • Trauma egy gyermek szemével - online playshop - tréner: Maggie Klein, család- és gyermekterapeuta, Somatic Experiencing® kiképző (2022)
  • Somatic Experiencing® kétnapos bevezető workshop - trénerek: Anna Janzen, Kavi Gemin Somatic Experiencing® Trauma Institute kiképzői (2021, 2022)

SE™ módszertani továbbképzéseim

  • Kötődés és trauma mesterprogram - A kötődési típusok alapismeretei (Level-1) és Kötődési stratégiák a felnőtt kapcsolatokhoz (Level-2), Diane Poole Heller Ph.D, Somatic Experiencing® szenior tréner online kurzusai (2022)
  • Haladó stratégiák a szexuális traumával és szexualitással való munkához - kiképző: Ariel Giarretto, Somatic Experiencing® tréner (2022)

SE™ módszertani továbbképzéseim

  • "Szomatikus intervenciók krónikus fájdalom, valamint speciális tünetegyüttesek esetére" (2022), és 
  • "A komplex traumával való munka: a szomatikus sebek kibogozása" (2023) - Dr. Peter A. Levine, a Somatic Experiencing® módszer kidolgozójának, valamint Diane Poole Heller Ph.D, szenior tréner online kurzusai
  • Haladó szomatikus készségek a perinatális trauma esetén - Dr. Abi Blakeslee Ph.D Somatic Experiencing® tréner és Kate White (SEP, kranioszakrális terapeuta) online kurzusa (2023)

További módszertani képzéseim

  • Traumagyógyítás szomatikus eszközökkel, lépésről lépésre - Dr. Abi Blakeslee Ph.D online kurzusa a PESI szervezésében (2023)
  • Szuggesztiók alkalmazása a szomatikus orvoslásban (SASOK) képzés, a Magyar Hipnózis Egyesület és a Semmelweis Egyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinika közös képzése (2014-2015)
Készítsd el weboldaladat ingyen!